Totálny futbal Nemcov v 1972,Panenkov dloubák 1976,bronz ČSSR v 1980

02.06.2012 Celý región

Bratislava 1. júna (TASR) -

- 1972: Futbal snov v podaní Nemecka

V semifinále v Belgicku vyradili Nemci domácich 2:1 a ZSSR Maďarsko 1:0. V boji o zlato po excelentnom výkone Beckenbauera a spol. zdolal tím snov Sovietsky zväz dvoma gólmi Gerda Müllera a jedným Wimmerovým 3:0. Prvýkrát sa na adresu mužstva, v tomto prípade Nemecka, použilo označenie "totálny futbal".

- 1976: Panenkov "dloubák" šokoval celý svet a Československu zabezpečil zlato

Majstrovstvá Európy hostila po prvý raz v histórii "komunistická" Juhoslávia. Do Belehradu sa prebojovala aj reprezentácia ČSSR nabitá hráčmi bratislavského Slovana. Pod taktovkou dvoch rodákov zo Slovenska Václav Ježek - Jozef Vengloš vyradila v semifinále strieborných z MS 1974 Holandsko 3:1. V druhom semifinálovom stretnutí zvíťazili obhajcovia zlata Nemci nad domácou Juhosláviou 2:0. Belehradské finále vstúpilo do dejín - ČSSR gólmi Švehlíka a Dobiáša viedlo 2:0, na 1:2 znížil v 28. minúte Dieter Müller. Niekoľko sekúnd pred záverečným hvizdom vyrovnal Hölzenbein a keď v predĺžení gól nepadol, nasledovala streľba zo značky pokutového kopu. Až do ôsmeho pokusu všetci aktéri kopy bezpečne premenili, potom ale zaváhal Ulli Hoeness a stredopoliar Bohemiansu Praha Antonín Panenka svojím "dloubákom" do stredu bránky prekonal bezmocného a očividne šokovaného gólmana Seppa Maiera. Bronz si vybojovali "oranjes" v predĺžení (3:2) s Juhosláviou.

- 1980: Nemecko sa pomstilo ČSSR a vo finále s Belgickom získalo zlato

Šampionát sa hral v Taliansku, po prvý raz za účasti ôsmich mužstiev, rozdelených v dvoch štvorčlenných skupinách. Nemecký tím sa v skupine stretol s ČSSR, Gréckom a Holandskom, nad zverencami trénera Vengloša vyhral tesne 1:0, čím si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu na postup do finále. V boji o zlato (2:1) dal Belgicku dva góly kráľ hlavičkárov Horst Hrubesch, druhý a víťazný v predposlednej minúte. Bronz získalo po jedenástkovom rozstrele s Talianskom Československo.